در حال بارگذاری ویدیو ...

خبر فوری: پشت پرده استعفای دکتر ظریف چیست؟

۱۰۴ بازدید
۰ نظر گزارش تخلف
farnoosh
farnoosh

خبرگزاری دولتی ایرنا خبر استعفای محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را تایید کرده است. اما رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران می گوید حسن روحانی این استعفا را نپذیرفته است.
آقای ظریف با انتشار متنی در شبکه اینستاگرام به مناسبت روز مادر خبر کناره گیری خود را علنی کرد.
خبرگزاری ایرنا نوشت سیدعباس موسوی، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایران استعفای آقای ظریف را تایید کرده است.
در متنی که در حساب کاربری آقای ظریف در اینستاگرام منتشر شده آمده: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی ها و کوتاهی ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم.»
با وجود این در حساب کاربری آقای ظریف در توییتر که وزیرخارجه ایران در آنجا معمولا به طور روزانه توییت می‌کند خبری از این استعفا منتشر نشده است.
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران هم به نقل از یک مقام نزدیک به وزارت خارجه خبر استعفای آقای ظریف را تایید کرده است.
با این حال محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، در ساعات نخست صبح سه شنبه پذیرش استعفای آقای ظریف از سوی حسن روحانی را تکذیب کرده است.
او در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «خبر منتشر شده مبنی بر پذیرش استعفای دکتر ظریف از سوی رئیس جمهوری قویاً تکذیب می شود.»
وبسایت خبری "انتخاب" گزارش می دهد که آقای ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار این سایت در پیامکی نوشته: "بعد از عکس های ملاقات های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد."
او به عکس های دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه با رهبر ایران در تهران اشاره دارد که اثری از او در آنها دیده نمی شود.
در واکنشی خارجی آمریکا گفت که گزارش های مربوط این خبر را دنبال می کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما از نزدیک گزارش ها از استعفای وزیر خارجه ایران، (محمد جواد) ظریف، را دنبال می کنیم. در این مقطع حرف دیگری برای گفتن نداریم."
وزارت خارجه آمریکا همچنین توییت مایک پومپئو وزیر خارجه این کشور را به فارسی منعکس کرد: "با توجه به استعفای #ظریف، باید دید آیا قطعی میشود. به هر حال او و #روحانی تنها مردان جلا داده شده ای هستند برای یک مافیای فاسد مذهبی. ما می دانیم که همه تصمیم های نهایی با #خامنه ای است. سیاست ما تغییری نمی کند - ر‍‍ژیم باید مثل یک کشور نرمال رفتار کند و به مردمش احترام بگذارد."

نظرات
نماد کانال
نظری برای نمایش وجود ندارد.
پاسخ به
نماد کانال