Skip to main content
زولا
۱۹۵ بازدید

  • M"aRtin
  • Karma_Girl(به دلیل مدرسه کم میام)
  • ♱~ℓσℓℓιρσρ~♱
  • SnowQueen
  • ♠ ᴊᴏᴋᴇʀ

وقایع روز عاشورا سال 61 هجری قمری - 1

برای این که قدر و منزلت عاشورا برایتان روشن شود کافی است بدانید که امام حسین (ع) فرموده است: «مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است». می‌دانستید عمر بن سعد و یارانش بعد از کشتن امام حسین (ع) و یارانش نماز مغرب را به جماعت خواندند؟!
بعد از مرگ معاویه در سال ۶۰ هجری قمری ، پسرش ، یزید بن معاویه خود را خلیفه معرفی کرد و از مردم بیعت گرفت . او بعد از رسیدن به خلافت ، نامه‌ای به والی مدینه نوشت و از او خواست تا از بزرگان قریش و افرادی همچون امام حسین (ع) برای او بیعت بگیرد. امام حسین با شنیدن این درخواست والی مدینه از بیعت کردن امتناع کرد و از مدینه راهی شهر مکه شد . یزید با شنیدن این خبر ، مزدوران خودش را برای به قتل رساندن امام (ع) در مکه ، راهی این شهر کرد.
هم‌زمان با این وقایع بود که مردم کوفه ، نامه‌های متعددی برای امام حسین (ع) فرستادند و از ایشان خواستند که به کوفه بیاید تا با او بیعت کنند. امام برای اطمینان از تصمیم کوفیان ، پسرعمویش مسلم بن عقیل را به عنوان سفیر، به این شهر فرستاد. مسلم وقتی به کوفه رسید ، به امام (ع) نامه نوشت و به ایشان اطمینان داد.
امام حسین (ع) که از سوء قصد یزید به جان خودش باخبر شده بود، برای حفظ حرمت خانه خدا ، مناسک حج خود را نیمه، رها کرد و در روز هشتم ذی‌الحجه سال ۶۰ هجری راهی کشور عراق و شهر کوفه شد. این در حالی بود که عبیدالله بن زیاد از طرف یزید راهی کوفه شده بود و بزرگان این شهر را از تصمیمشان برای بیعت با امام حسین (ع) منصرف کرده بود و مسلم بن عقیل را هم به شهادت رسانده بود.
امام حسین (ع) پیش از رسیدن به کوفه در کربلا به محاصره نیرو‌های عمر بن سعد در آمد. عمر بن سعد به امام پیشنهاد داد که یا با یزید بیعت کند و یا این که کشته می‌شود. این‌چنین بود که در روز دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری امام و ۷۲ تن از یارانش با لب تشنه به شهادت رسیدند و اهل‌بیت ایشان به اسارت برده شدند.گزارش تخلف