Skip to main content
تک بلیط
۴,۳۱۹ بازدید

شبیه سازی مغز یک موش با یک ابررایانه

خلیج همیشگی فارس
خلیج همیشگی فارس
منتشر شده در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۷

پژوهشگران" دانشگاه منچستر" پس از سال ها تلاش شبانه روزی موفق به توسعه و تکمیل یک ابررایانه شدند.
پس از ۱۲ سال کار و تلاش پژوهشگران "دانشگاه منچستر" (University of Manchester) انگلستان ساخت یک ابر رایانه به نام " SpiNNaker " را تکمیل کردند.
نام این ابررایانه به معنای "طراحی شبکه عصبی اسپایکینگ" (Spiking Neural Network Architecture) است.
این ابررایانه می تواند کارهای داخلی یک میلیارد نورون را از طریق یک میلیون واحد پردازش شبیه سازی کند.
مغز انسان حاوی حدود ۱۰۰ میلیارد نورون است که سیگنال ها را از طریق صدها تریلیون سیناپس مبادله می کند. در حالی که این اعداد بسیار بزرگ به نظر می رسند، یک شبیه ساز مغز دیجیتالی بیش از مقدار زیادی انرژی که برای پردازش خام این داده ها نیاز دارد، به انرژی فراتری هم برای بازاندیشی رادیکال طراحی کامپیوتر استاندارد نیاز دارد.پروفسور "استفن فوربر" (Stephen Furber)، رهبر این پروژه گفت: نورون های مغز به طور معمول دارای چندین ورودی هستند و برخی از آنها نیز دارای یک چهارم یک میلیون ورودی هستند. بنابراین مسئله ارتباط است نه محاسبات. رایانه های با کارایی بالا در فرستادن داده های بزرگ از یک مکان به مکان دیگر، بسیار سریع و بسیار خوب عمل می کنند اما مدل سازی عصبی نیازمند ارسال داده های بسیار کوچک از یک مکان به تعداد زیادی مکان دیگر است که این مدل ارتباطی بسیار متفاوت است.
محققان این مسئله را با طراحی یک معماری موازی که در آن هر یک از هسته ها قادر به ارسال اطلاعات کوچک (تا فقط ۷۲ بیت) هستند، حل نمودند. هر یک از هسته ها قادر به ارسال اطلاعات توسط یک شبکه ارتباطی داخلی به مقصد هستند.