در حال بارگذاری ویدیو ...

تاثیر شیوع کرونا بر قیمت ورق استیل

فلزکالا
فلزکالا

با پیدایش ویروس کووید 19 از دسامبر 2019 و شیوع آن به تمامی کشورها در سرتاسر دنیا، صنایع گوناگون من جمله صنعت فولاد تحت تاثیر قرار گرفتند. شیوع بیماری کرونا از سه طریق صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد:
1- تاثیر مستقیم بر تولید و تقاضا
2- ایجاد زنجیره تامین و اخلال در بازار
3- تاثیر مالی بر بازارها و بنگاه های تجاری
یکی از زیرمجموعه های صنایع فولادی که از سال 2019 بواسطه شیوع کرونا دستخوش تغییر و تحولات گردید، تولید مقاطع فولادی زنگ نزن به ویژه ورق می باشد. با افزایش روند همه گیری کرونا و تصمیم دولت ها برای قرنطینه و تعطیلی مراکز خدماتی، تولیدی و تفریحی؛ بسیاری از واحدهای صنعتی که مصرف کننده ورق استیل بودند با کاهش تولیدات خود مواجه شدند. بدین ترتیب با کاهش تولید تجهیزات و ماشین آلات ساخته شده از ورق استنلس استیل تقاضا برای خرید این ورق ها نیز کاهش یافت. مقایسه عرضه ی ورق استیل در شش ماهه نخست سال های 2019 و 2020 حاکی از کاهش تقاضا برای این محصول می باشد.
البته در بعضی از مناطق با توجه شدت شیوع کرونا و اقدامات دولت، اوضاع متفاوت می باشد. به عنوان مثال، در اروپا گزارش شده است که کارخانه های تولید فولاد اُتوکومپو، به شدت در حال فعالیت هستند تا مواد لازم را در شمال این قاره به مشتریان ارائه دهند. شدت این تولید به این دلیل است که کارخانه های فولادسازی در ایتالیا و اسپانیا تولید خود را با توجه به مصوبه های دولتی متوقف کرده اند.
اما با از سر گیری فعالیت ها و بازشدن مشاغل و همچنین پیشرفت در مسیر ساخت واکسن، تقاضا برای خرید ورق استیل افزایش یافت. از طرفی کمبود بار که در نتیجه ی تعطیلی مشاغل ایجاد گردیده باعث افزایش هزینه جابجایی مواد اولیه و محصولات نهایی همچون ورق استیل شده است. این هزینه اضافی به قیمت پایه مواد افزوده می شود. اما علاوه بر عواملی که اشاره شد افزایش قیمت نیکل نیز طی این مدت منجر به افزایش قیمت ورق استیل شده است. زیرا نوسانات قیمت نیکل تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع مقاطع تولیدی از استنلس استیل ها دارد. افزایش قیمت نیکل در این برهه ی زمانی نیز درنتیجه ی تقاضا برای خرید این عنصر به منظور تولید باتری وسایل نقلیه الکتریکی می باشد.
فلزکالا: واردات و فروش انوع ورق استنلس استیل
وب سایت: www.FELEZ.org
تلفن: 22011620-021

نظرات
نماد کانال
نظری برای نمایش وجود ندارد.
پاسخ به
نماد کانال