در حال بارگذاری ویدیو ...

ماهواره‌ها ابزار مهم دانشمندان برای مطالعه تغییرات اقلیمی

۲۰,۳۷۳ بازدید
حسین
حسین

فناوری ماهواره‌‌ای می‌تواند به دانشمندان دیدگاهی جهانی و همه جانبه درباره تغییرات اقلیمی ارائه دهد و امروزه دانشمندان از ماهواره‌ها برای فهم بهتر جهان و مناطقی استفاده می‌کنند که در اثر تغییرات آب و هوا در معرض خطر قرار دارند.

یکی از این مناطق کامارگ، منطقه‌ای در جنوب فرانسه است که به چشم‌اندازها، طبیعت و حیات وحش بی‌نظیر شهرت دارد و به دلیل تغییرات اقلیمی و بالا آمدن آب دریاها در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

در این مطلب به چگونگی استفاده از ماهواره‌ها برای درک بهتر میزان تغییرات اقلیمی، نشانه‌ها و مولفه‌های موثر بر آن می‌پردازیم:

در سال ۱۹۸۰ در ساحل کامارگ دیوارهای دریایی ساخته شد تا از پیشروی دریای مدیترانه جلوگیری کند؛ تلاشی که با شکست مواجه شد.

در آن زمان آب دریاها هر ساله تنها چند میلیمتر بالا می آمد اما اکنون دانشمندان از طریق فناوری ماهواره‌ها دریافتند که با بالا رفتن سرعت ذوب شدن یخچال‌ها و افزایش دما این روند به سرعت در حال افزایش است.

انیس گلمامی، دانشمند سنجش از راه دور توسط ماهواره از مرکز پژوهشی «تور دو ولت» می‌گوید: «ارقام جمع‌آوری شده توسط ماهواره‌های فراز‌یاب که سطح آب دریاها را اندازه‌گیری می‌کنند، نشان می‌دهد که میزان بالا آمدن آب دریاها نسبت به قبل افزایش زیادی داشته است. اکنون صحبت از ۴/۸ میلیمتر در سال است که میزان هشدار را نسبت به سال قبل که ۳/۴ میلیمتر بود بالا برده است.»

انیس گلمامی و ژان ژالبرت دانشمندانی هستند که مطالعات خود را بر تالاب‌هایی نظیر کامارگ متمرکز کرده‌اند. با توجه به افزایش یک درجه‌ای دمای هوا در بیست سال اخیر، این تالاب ها به خصوص در دو سال گذشته با خشکی گسترده‌ای مواجه شده‌اند.

نظرات
نماد کانال
تا کنون نظری ثبت نشده است.
پاسخ به
نماد کانال