در حال بارگذاری ویدیو ...

منکر دوست‌داشتنی! | آرزوهای ما به یک قله‌هایی گیر می‌دهند که دیگر ما نمی‌توانیم بعد از این قله‌ها را ببینیم! ...

۱۰۷ بازدید
بنیانا
بنیانا

متن کلیپ:
آرزوهای ما به یک قله‌هایی گیر می‌دهند که دیگر بعد از این قله‌ها را نمی‌توانیم ببینیم، دیگر این‌طرف و آن‌طرف قله‌ها را نمی‌توانیم ببینیم. این یکی از آن منکرهایی است که همه، آن‌را معروف می‌دانند.

کسی که در دنیا اهل داشتن آرزوهای بلند باشد، این آغازی برای فساد قلب او خواهد بود و هیچ‌کدام از فضائل بعدی را به‌دست نمی‌آورد. البته اینکه آدم برای دنیا نقشه و تدبیر داشته باشد، بد نیست؛ اما بدون ‌تعلق! یکی از انواع تعقلات که خیلی نامرئی می‌آید و در دل انسان می‌نشیند و خیلی خودش را موجّه جلوه می‌دهد، همین آرزوهای بلند است.

ما با آرزوهای بلند، نمی‌توانیم آیندۀ خودمان را تعیین کنیم، خصوصاً اگر دل بدهیم به این آینده‌هایی که داریم برای خودمان تخیل می‌کنیم، اگر به این آینده‌ها دل بدهیم، تبدیل می‌شوند به «آرزو»

برنامه با آرزو خیلی متفاوت است؛ شما برنامه‌ریزی کن، اگر هم نشد، خُب نشده! ما برنامۀمان را می‌‌ریزیم، مال ما که نیست، مالِ خداست. در واقع ما برنامۀ زندگی یک «بنده» را ریخته‌ایم و این بنده هم صاحب دارد و صاحبش خداست. خدا به ما گفته بود که «برنامه بریز» ما هم برنامه‌اش را ریختیم، ولی این برنامه به‌هم خورد. خُب به‌هم خورده باشد. چه‌کار کنیم؟! این بنده، صاحب دارد، اصلاً به ما چه ربطی دارد؟! این یعنی برنامه‌ریزی برای آینده، بدون اینکه به آن «دل بدهی». یعنی داری آینده را برنامه‌ریزی می‌کنی، اما به آن دل نداده‌ای.

آرزومندی چیز بدی است! این یکی از آن منکرهایی است که همه، آن‌را معروف می‌دانند. امیرالمؤمنین(ع) می‌‌فرماید: آمال حجاب آجال هستند. (الْأَمَلُ‏ حِجَابُ‏ الْأَجَل؛ غررالحکم/حدیث997) آرزوها نمی‌گذارند آدم لحظۀ پایان را ببیند (الْأَمَانِیُ‏ تُعْمِی‏ عُیُونَ‏ الْبَصَائِرِ؛ غررالحکم/1375) آرزوهای ما به یک قله‌هایی گیر می‌دهند که دیگر بعد از آن قله‌ها را نمی‌توانیم ببینیم، این‌طرف و آن‌طرف قله‌ها را نمی‌توانیم ببینیم.متن کامل سخنان در این ویدیو در سایت استاد پناهیان» http://panahian.ir/post/2818


کانال‌های رسمی استاد علیرضا پناهیان در شبکه‌های اجتماعی:
پیام رسان بله
https://ble.ir/panahian_ir
ایتا
http://eitaa.com/panahian_ir
سروش
http://sapp.ir/panahian_ir
روبیکا
http://Rubika.ir/panahian_ir
تلگرام
http://t.me/Panahian_ir
اینستاگرام
http://instagram.com/Panahian_ir

نظرات
نماد کانال
نظری برای نمایش وجود ندارد.
پاسخ به
نماد کانال